O2 TV přejde na odolnější platformu, bude mít nové funkce i set-top box

Více než půl milionu klientů využívá některý z tarifů O2 TV. Kvůli velké popularitě sportovních přenosů se ale služba potýkala s přetížením a výpadky. Operátor proto letos nasadí novou verzi, která bude odolnější a plynulejší.

Uživatelsky příjemnější ovládání, vlastní profil pro každého člena domácnosti, svižnější přepínání a především stabilnější fungování má nabídnout nová verze O2 TV. Firma na ni bude postupně převádět zákazníky v letošním roce, klíčová fáze začne ve druhém pololetí.

„Zákazníci si budou moct postupně pořídit také moderní set-top box a dočkat by se měli i majitelé většiny chytrých zařízení, pro které bude televize nově dostupná,“ říká ředitelka O2 TV Dana Tomášková. Zmíněný set-top box bude pohánět operační systém Android TV ve verzi 10.

Přípravy na migraci probíhají už teď. Asi pětina zákazníků totiž platí za službu podle původních tarifů M, L a XL, které už O2 od předloňského podzimu nenabízí. S novou verzí služby nebudou kompatibilní, klienti tedy dostanou nabídku, aby přešli na bronzový, stříbrný nebo zlatý tarif.

„Do konce prvního pololetí se musíme zbavit starých tarifů. Z ekonomického hlediska pro nás není možné, abychom vytvářeli na nové platformě rozhraní a funkce pro staré i nové tarify,“ vysvětluje pro DigiZone Josef Dočkal, který má na starosti produktový rozvoj O2 TV.

Výměna set-top boxů

Mezi zákazníky jsou dnes tři generace set-top boxů. Nejstarší z nich, kterou využívá méně než 80 tisíc klientů, bude nutné úplně vyměnit. Dvě novější dostanou aktualizaci na systém Android TV 9 a zákazníci je nebudou muset nahrazovat, pokud sami neprojeví zájem o nejnovější generaci zařízení.

Technická obměna bude na podzim rozložena do několika týdnů až měsíců. O termínech rozhodne O2. Aby byl proces plynulý, sami zákazníci nemohou aktivně požádat o migraci jenom kvůli tomu, že už viděli novější verzi u souseda. Vyřešen bude vždy přechod celé domácnosti na všech používaných zařízeních.

Pro O2 TV jde o největší technologickou změnu od roku 2013. Tehdy operátor představil jako první na trhu novou platformu s funkcí Zpětné zhlédnutí. „Tentokrát je před námi mnohem větší výzva. Na nové technologické řešení budeme převádět více než půl milionu zákazníků,“ podotýká Josef Dočkal.

Nový design

Dodavatelem nové platformy pro O2 TV je společnost CETIN, která také patří do skupiny PPF. Podle našich informací stejné řešení zajistí i pro telekomunikační operátory spadající pod PPF na Balkáně. Skupina působí například v Černé Hoře nebo Srbsku prostřednictvím značky Telenor. 

Pro O2 bude nová infrastruktura posunem vpřed i kvůli tomu, že dnes jsou aplikace pro set-top boxy, mobily nebo třeba Xbox od různých dodavatelů, zatímco po modernizaci půjde o jeden systém. Odpadnou tak potíže při implementování různých funkcionalit.

Modernější verze O2 TV má mít inovovaný design, uživatelé se ale nemusí bát, že by si museli zvykat na nové ovládání. „Technická platforma se sice spojí s novým designem, bude to ale evoluční pojetí,“ slibuje Dana Tomášková. Uživatelé mobilních aplikací si zřejmě velkých změn nevšimnou, s výjimkou přidaných funkcí.

Diváci, kterých se netýká i fyzická výměna set-top boxu, by tedy modernizaci měli poznat především na stabilitě celého systému a jeho svižnosti. „Má daleko rychlejší odezvy a plynulejší přepínání. Potřebujeme, abychom díky robustní platformě měli potenciál pro další růst,“ dodává Dana Tomášková.

Přetížení při sportu

Typickým problémem současné verze je, že se při populárním sportovním přenosu přetížily servery a část zákazníků se potom nemohla vůbec přihlásit. Autentizační servery jsou momentálně úzkým hrdlem celé platformy, zatímco streamingová kapacita je škálovatelná. 

Chystané cloudové řešení je navrženo jako modulární sestava mikroslužeb. „Oproti současnému řešení, kdy může nedostupnost jedné služby znepřístupnit celý systém, bude mít každá mikroslužba alokované hardwarové prostředky a každá bude samostatně škálovatelná,“ přibližuje Josef Dočkal.

S přihlášením do služby už by tedy neměl být problém. Ale unese velký zájem i kvalita streamu? Produktový šéf ujišťuje, že ano. „Streamingové kapacity budou na dvou různých místech. Jedna poslouží pro případ zálohy při nadstandardním provozu,“ dodává.

Příprava na Ultra HD

O2 novou verzi zatím interně testuje. Až přijde správný čas, chystá se spustit komunikační kampaň, podle Dany Tomáškové svým rozsahem a komplexností nezvyklou. Technicky už bude nová verze připravena na obsah v Ultra HD rozlišení, ale zda se nějakého dočkáme, operátor zatím nekomentuje. Tajemstvím jsou zatím zahaleny také nové funkcionality pro sportovní fanoušky.

„Uděláme maximum pro rychlý a bezproblémový přechod na novou O2 TV. O termínu i samotném průběhu akce budeme každého zákazníka včas informovat,“ uzavírá Josef Dočkal.

Některý z tarifů O2 TV využívalo ke konci roku 2020 celkem 529 tisíc zákazníků, jde tedy o největší službu svého druhu na českém trhu. IPTV a OTT služby v posledních letech zaznamenaly velký růst díky exkluzivnímu sportovnímu obsahu, dalším stimulem byl konec pozemního digitálního vysílání DVB-T. Na českém trhu už nabízejí vlastní televizní službu všichni tři velcí operátoři, jako poslední ji loni v březnu spustil Vodafone.
Autor: O2

>> zpět na úvodní stránku >>

ON-LINE poptávka

O2 internet Stříbrný
+
O2 TV Bronzová
jiz od 698,- Kč

Výhody připojení O2 internetu

  • Vysoká rychlost připojení
  • Stabilita připojení po kabelu
  • O2 TV Modrá zdarma
  • Bez kolísání a výpadku
  • Nízká odezva ping
  • Antivirová ochrana
  • 24. hodinová technická podpora
  • Instalace + Aktivace ZDARMA
  • ADSL / VDSL WIFI modem