O2 Mobilní modem Huawei E1750

Připravujeme pro vás seriál o mobilních modemech. Prvním zástupcem těchto zařízení je Huawei E1750. Pod svou značkou ho prodává operátor O2. Ukážeme si, co všechno umí. Testovali jsem dostupnost ovladačů, průběh jejich instalace a kompatibilitu se všemi moderními operačními systémy.

Zaostřeno na hardware

Mobilní modem Huawei E1750 Mezi podporované datové technologie patří GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA a UMTS. Aby se modem mohl přihlásit do sítě, vyžaduje vložení SIM karty. Kromě klasických datových přenosů zvládne i odesílání SMS zpráv. Jak vidíte na obrázku, do maličké plastové skořápky se vešla i integrovaná čtečka paměťových MicroSD karet (karta není součástí balení). Díky ní snadno nahrajete obsah MicroSD karty z vašeho mobilního telefonu do počítače. Druhou možností je nechat MicroSD kartu v modemu vloženou nastálo a používat ho jako klasický flashdisk. Níže si možná všimnete, že obslužný software nabízí možnost připojení k WiFi sítím. Nenechte se ovšem zmást. Modem žádné vlastní WiFi rozhraní nemá a je tedy schopen využít jen to, které již máte integrované v notebooku.

Celá skořápka působí velmi příjemně, nevrže a je přesně zpracovaná. Víčko kryjící USB konektor je opatřeno dírkou, která má zabránit jeho ztracení. Vedle USB konektoru je totiž malé očko, kterým provléknete šňůrku. Ta pak pokračuje dírkou v plastovém víčku a její konec si můžete navléknout kolem krku.

Ovladače jsou základ úspěchu

Mobilní modem Huawei E1750Největší bolístkou všech modemů bývá nedostupnost ovladačů a pouze několik málo podporovaných operačních systémů. Proto jsem se věnoval hlavně této problematice a zajímala mě hlavně podpora 64ti bitových Windows 7 a Vista. E1750ka ovšem obstála na výbornou. Byla to mravenčí práce, ale výsledek mě velmi potěšil. Windows jsou podporovány bez výjimky. Instalaci ovladačů a obslužné aplikace provedete pohodlně z integrované paměti modemu po jeho prvním připojení k počítači. Integrovaná paměť se zobrazuje jako nová virtuální CD-ROM jednotka a po úspěšné instalaci se už v počítači nebude zobrazovat. Pokud byste ji potřebovali vrátit zpět, odinstalujte z počítače aplikaci O2 Průvodce připojením. Nepotřebujete tedy žádné instalační CD a nemusíte nic stahovat z internetu. Zkrátka jen vložíte modem do USB portu, spustíte instalaci, spustíte obslužnou aplikaci, zadáte PIN a jste online.

Mac OS X bohužel nepatří mezi oficiálně podporované systémy, takže ovladače na integrované paměti (virtuální CD-ROM mechanice) nenajdete. Existuje ale funkční postup, který jsem vyzkoušel a funguje. Odkaz na návod najdete na konci článku.

Linux také není oficiálně podporován, ale existuje shellovský skript, který by měl modem zprovoznit. Osobně jsem neměl možnost ho vyzkoušet. Budu rád, když se podělíte o vaši zkušenost.

Zřízení služby

Díky aktuálně nabídce O2 máte možnost modem do 2 měsíců od pořízení vrátit. Pokud například zjistíte, že je ve vaší budově „hluché místo“, máte jistotu vrácení pěnez.

K fungování budete potřebovat SIM kartu klasického formátu, kterou vám O2 dodá. Při každém připojení je potřeba zadat PIN. Funkce vypnutí dotazu na PIN je bohužel v O2 Průvodci připojením prošedivělá, takže ji nelze použít. Řešením by mohlo být vložit SIM kartu do telefonu a vypnout požadavek na zadání PINu touto cestou.

Zkušenosti

Během testování mě velmi příjemně překvapila rychlost připojení a konstantní latence do 100 ms. Zajímavé také je, že modem dostává veřejnou IP adresu.Pokud jste si modem pořídili s tarifem s nižší FUP (Fair User Policy), bude vás jistě zajímat objem přenesených dat v daném zúčtovacím období. S tím vám pomůže webový nástroj O2 Připoj se.

Jakmile se tedy připojíte přes modem a vzápětí připojíte váš počítač k internetu Ethernetem, veškerý provoz poteče přes modem. Abyste toto chování změnili, musíte připojení přes mobilní modem odpojit.

Fakta v kostce

 • modem funguje na všech moderních verzích Windows, Mac OS X i Linuxu
 • ovladače pro Windows jsou na integrované paměti modemu
 • k navázání připojení musíte používat aplikaci O2 Průvodce připojením
 • aktivace služby probíhá o nejbližší půlnoci
 • pro připojení modem vyžaduje SIM kartu klasického formátu

Více o tarifech mobilního O2 internetu: https://www.vdsl-internet.cz/o2-mobilni-internet

>> zpět na úvodní stránku >>

ON-LINE poptávka

O2 internet Stříbrný
+
O2 TV Bronzová
jiz od 698,- Kč

Výhody připojení O2 internetu

 • Vysoká rychlost připojení
 • Stabilita připojení po kabelu
 • O2 TV Modrá zdarma
 • Bez kolísání a výpadku
 • Nízká odezva ping
 • Antivirová ochrana
 • 24. hodinová technická podpora
 • Instalace + Aktivace ZDARMA
 • ADSL / VDSL WIFI modem