Mobilní platby přes Mobito

Mobito je systém pro placení mobilem, ale zvládne i spoustu věcí okolo. Jak si poradí s nastupující technologií NFC a co je potřeba? Nepotřebujete v podstatě nic, než mobilní telefon. Jakýkoliv. Nezáleží ani na operátorovi, díky tomu, že společnost Mopet je budována spolu s O2, T-Mobilem i Vodafonem dohromady. Rovnocenný podíl v akciové společnosti mají ještě i čtyři banky: Česká spořitelna, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank. Pokud ale ani u jedné z nich účet nemáte, zas tak zásadně to funkčnost Mobita neomezí.

Abyste mohli Mobito používat, musíte se registrovat, poslat peníze a přijde vám SMS zpráva o tom, že na už na Mobitu máte peníze. Registrace ale není nijak hrozná, v podstatě jen zadáte svoje telefonní číslo, přijde vám SMS, zvolíte si PIN, heslo a je to.

Mobito funguje jako předplacená peněženka, do které si zašlete vlastní prostředky buď převodem na účet nebo pomocí platební karty (za poplatek). Pokud ale máte jednu z výše uvedených bank, můžete si účet v Mobitu spárovat přímo s vaším bankovním účtem a platit tak přímo z peněz, které máte na účtu, bez nutnosti přednabíjení Mobita. Mobito svůj úspěch zakládá na tom, že nemá sloužit pouze jako náhrada peněženky v kamenných obchodech. To si ostatně nemůže dovolit, protože těch obchodů, kde dnes můžete zaplatit Mobitem, je sedm. Pro srovnání, bezkontaktních NFC terminálů je po republice už několik tisíc.

Platba v obchodě probíhá dvěma způsoby: buď obchodníkovi sdělíte svoje telefonní číslo nebo Mobito ID, a během chvíle vám pak přijde na telefon účet, který potvrdíte PINem, nebo to proběhne přesně opačně: obchodník sdělí své číslo vám, vy mu pošlete částku, kterou požaduje a vzápětí mu dorazí potvrzení na telefon. Tady se Mobito stává jednou z mnoha internetových peněženek, i když už to má něco do sebe. Místo opisování čísla karty a podobných věcí prostě jen zadáte své telefonní číslo a během několika sekund platbu potvrdíte na telefonu. Dá se tedy mluvit i o další bezpečnostní vrstvě..

Platba z telefonu na telefon

A samozřejmě funguje i placení mezi lidmi. Prostě zadáte telefonní číslo, částku, potvrdíte PINem a příjemce platby ji má ihned na svém Mobito účtu.

Jak vidíte, Mobito zdaleka není jen placení mobilem, zahrnuje to ještě spoustu věcí okolo. A to je jeho velkou výhodou oproti mobilním platbám, které jsme doposud znali, tedy ty využívající technologii NFC. Na druhou stranu Mobito přichází právě v době, kdy placení mobilem v obchodech přes NFC začíná být realitou a vybudovat kolem podobnou infrastrukturu už nebude takový problém. Jestli se Mobito chytí, to ukáže až čas.

>> zpět na úvodní stránku >>

ON-LINE poptávka

O2 internet Stříbrný
+
O2 TV Bronzová
jiz od 698,- Kč

Výhody připojení O2 internetu

  • Vysoká rychlost připojení
  • Stabilita připojení po kabelu
  • O2 TV Modrá zdarma
  • Bez kolísání a výpadku
  • Nízká odezva ping
  • Antivirová ochrana
  • 24. hodinová technická podpora
  • Instalace + Aktivace ZDARMA
  • ADSL / VDSL WIFI modem