Základní informace o LTE

LTE (Long Term Evolution) je širokopásmová technologie určená pro vysokorychlostní přenos dat v mobilních sítích. Technologie bývá zařazována mezi mobilní systémy 4. generace "4G", i když je založená na 3. generaci mobilních systémů. První komerční sítě byly spuštěny v prosinci 2009 ve Švédsku a v Norsku, v současné době je ale LTE provozováno již ve většině evropských zemí.


Mobilní operátoři v České republice spouštějí sítě LTE od roku 2012. Z počátku byla na území České republiky pro budování sítí LTE využívána kmitočtová pásma 1800 MHz a 900 MHz, která byla původně vyhrazena pro sítě GSM. V těchto kmitočtových pásmech ovšem v té době platilo mnoho omezení, která zatím neumožňovala jejich plné využití pro sítě LTE. V pásmu 900 MHz trvají tato omezení dodnes.


Vzhledem k příznivému šíření rádiového signálu v nižších kmitočtových pásmech bylo pro rozvoj sítí LTE a tedy i dostupnosti celoplošného vysokorychlostního přenosu dat v mobilních sítích významným momentem uvolnění kmitočtů v pásmu 800 MHz po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání DVB-T (tzv. digitální dividenda). V tomto pásmu je možné pokrytí výrazně většího území, než tomu bylo u systému UMTS provozovaném v pásmu 2100 MHz.


Na přelomu let 2013/2014 proběhlo v České republice Výběrové řízení za účelem přidělení kmitočtů v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz (dále jen "Výběrové řízení"). V rámci Výběrového řízení byla s cílem zajištění rychlého rozvoje sítí LTE uložena jeho úspěšným účastníkům povinnost pokrývání území a obyvatel signálem LTE (tzv. rozvojová kritéria).


Po udělení přídělů rádiových kmitočtů na základě Výběrového řízení byla v prvním pololetí 2014 v České republice zahájena výstavba sítí LTE v pásmu 800 MHz, v oblastech s velkou hustotou zalidnění bude následně tato vrstva doplněna i kapacitním pokrytím v pásmu 2600 MHz. V pásmu 1800 MHz umožnily dodatečné příděly rádiových kmitočtů rozšíření šířky přenosového kanálu na maximum podporované systémem LTE, což umožňuje dosažení přenosových rychlostí teoreticky až 150 Mbit/s (downlink).

Více o nabídce mobilního O2 LTE internetu najdete zde nebo nás neváhejte kontaktovat viz kontakt

>> zpět na úvodní stránku >>

ON-LINE poptávka

O2 internet Stříbrný
+
O2 TV Bronzová
jiz od 698,- Kč

Výhody připojení O2 internetu

  • Vysoká rychlost připojení
  • Stabilita připojení po kabelu
  • O2 TV Modrá zdarma
  • Bez kolísání a výpadku
  • Nízká odezva ping
  • Antivirová ochrana
  • 24. hodinová technická podpora
  • Instalace + Aktivace ZDARMA
  • ADSL / VDSL WIFI modem